Jdi na obsah Jdi na menu
 

CzechTek

CzechTek byl největším festivalem freetekno scény v České republice. Konal se každoročně od roku 1994 pravidelně poslední víkend v červenci. Zatím poslední byl CzechTek 2006, v roce 2007 se nekonal a na „oficiálních stránkách“ se objevilo prohlášení o tom, že se už pravděpodobně žádný další ročník neuskuteční.

V počátcích šlo o akci pro desítky nebo stovky lidí, v poslední době se rozvinul ve velký festival pro tisíce lidí z různých zemí Evropy (až 40 000 v roce 2003), nicméně stále si uchoval svou původní atmosféru. Hudebně jde o festival různých nezávislých odnoží elektronické hudby s převahou freetekna.

O pořádání CzechTeku se vedou rozsáhlé spory, které v posledních letech provází velký zájem médií. U CzechTeku neexistuje oficiální pořadatel a neplatí se vstupné; je pořádán tak, že každý účastník spontánně přispívá k chodu festivalu. Příznivci poukazují na svobodnost a nekomerční povahu takového přístupu, kritici naopak na to, že tak rozsáhlá akce nemůže bez organizovaného řízení splnit požadavky platných zákonů (hygienické limity, ochrana přírody a soukromého vlastnictví, autorská práva atd.).

Tyto spory zpravidla vedou až ke střetům s policií: v letech 2004 a 2005 a částečně i v roce 2001 byl rozehnán. Pořadatelé a účastníci to považují za přehnané, dle jejich názoru reálné škody způsobené festivalem nejsou velkého rozsahu, místo je vybíráno s ohledem na co nejmenší rušení okolních obyvatel a po akci bývá zpravidla uklizeno. Majitelé a nájemci daných pozemků to však obvykle vidí jinak, v případě státem dotovaných ekologicky obhospodařovaných luk se soudí až o statisícové částky, často mnohanásobně přesahující cenu pozemku.

 

Svoboda

Účastníci CzechTeku na něm nejvíce zdůrazňují specifickou atmosféru svobody, kterou prý na jiných akcích nebo obecně ve společnosti lze jen těžko zažít. Není potřeba žádných organizátorů a vše probíhá spontánně, každý účastník ze svobodné vůle přispívá k fungování festivalu (hudební produkce, bary, úklid). Neexistence omezení umožňuje naplno prožít radost z hudby a tance, mezi účastníky nevznikají skoro žádné konflikty – atmosféra je uvolněná a tolerantní. CzechTek je možné vnímat jako živelnou kmenovou oslavu. Odpůrci takový výklad odmítají a takovou svobodu označují jako anarchii.

 

Hudba

CzechTek nabízí freetekno, jungle, ragga a reggae, hip hop, ska, world music a další nezávislé styly. Hraje se ze soundsystémů: skupina lidí vlastní hudební aparaturu a dodávky nebo nákladní auta, přijede, aparaturu sestaví a hraje. DJ většinou není vidět a je lidem neznámý, stejně tak autor hudby – jejich motivací není zisk nebo popularita, proto je freetekno scéna víceméně anonymní. Lidem jde o samotnou hudbu a vědí, co bude který soundsystém hrát.

Většina systémů (hlavně v noci) hraje freetekno – rychlou repetitivní hudbu kolem 180 BPM, která je často minimalistická nebo s psychedelickými zvuky. Na tanečníky má silný hypnotický účinek – posluchači běžně protančí před mohutnou stěnou reproduktorů celou noc, mnohdy i ve stoprocentně střízlivém stavu. Zážitek doplňují stroboskopy, projekce a dekorace. Mechanismus tohoto působení není jasný, zřejmě nejlepším vysvětlením je analogie s dávnými rituály s bubnováním a tancem, každopádně nejspíš právě toto přitahuje na freetekno tolik lidí.

 

Lidé

Lidé na festivalech podobných CzechTeku mají často mnoho společných znaků. Charakteristický je pro ně způsob oblékání a vizáž. Např. mikiny s kapucou, široké kalhoty - kapsáče, menší čepice s kšitlem dopředu. Barevně převládá černá, šedá, zelená a hnědá nebo maskáče. Často se objevuje piercing nebo dredy. Vetšinou jde o liberálně smýšlející mladé lidi, různého vzdělání i uplatnění.

 

Prohlášení o ukončení CzechTeku

Na stránkách czechtek.freetekno.org vyšlo prohlášení:

Prohlášení

Vzhledem k tomu, že situace kolem CZTK je dále neudržitelná, došli zástupci české freetekno komunity k tomuto radikálnímu rozhodnutí. Letos a s největší pravděpodobností už ani nikdy v budoucnu se žádná akce v rozsahu a pod názvem CZECHTEK neuskuteční.

A to z těchto důvodů :
- Postupná likvidace původních myšlenek freetekna
- Parazitismus subjektů nesouvisejících se scénou včetně valné většiny samotných účastníků.
- Neschopnost a neochota respektovat elementární principy chování ve svobodném prostoru

K prohlášení se připojili:
Oktekk, Strahov, NSK, AKA.IO, Komatsu, Spiritual, Mayapur, Layka, Pentatonika, Merkur, Fatal Noise, Matchbox, Luxor, Cirkus Alien, Vosa, Bazooka, Koryto, Shamanic, Zuqwa, Czajovna, Figura, Machine Works, Metro, Ultimate Crew, Basswood, Mutaphone, FDM, Jednota, TMC, NabaziGangoo, Massive Elementz, UANDU Tribe, MHD, Hondzik Sound, Witacid, Iluzor, Detox23, Pandemic, Spectro, Radiator, Swampsound, Gummo, EskanoiZZe, Tsunami, Yaga, Synthetik, MiMiK, Squakka, Mandala, Alkaline, Dynamodestroy, Triptekk, Tekkirk, Remek, FSS, Shadow cabaret, Invaders, Mushroom, Bassmekk, Swazarm, Techamin, Laydakk, Othersidesystem, Inkognito, T2B ...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář