Jdi na obsah Jdi na menu
 

DubStep

dubstep.jpg

 

Dubstep je hudební styl, který patří do tzv. UK Garage scény. Dubstep je zřejmě zvukově nejpodobnější původnímu stylu Speed Garage. Odlišnost spočívá zejména v důrazu na hudební experimentování, proto bývá Dubstep nejčastěji instrumentální, podobně jako Grime. Dubstep a Grime bývají často směšovány, resp. zaměňovány: základní (často jediný) rozdíl je v rychlosti, zatímco Dubstep se pohybuje mezi 130 - 140 BPM, Grime má rychlost nad 140 BPM.

 

Interpreti:

Distance, Skream, Kode9, Scuba, Boxcutter, Sam Shackleton, Rusko, Digital Mystikz, Loefah, Caspa, Kromestar, F1, Darkstar, Emalkay, Benga, Coki, Burma, Ag3nda, Zeds Dead

V České republice jsou známí DJ Side9000, ANS, MATOA, Funkie and Junkie

 

 

 
V Londýně na počátku roku 2000 se vyvinul nový taneční hudební žánr sloučením east London garage a grime scény. Termín DUBSTEP byl poprvé použit partou Ammunition Promotions ve snaze popsat beaty, které zrovna produkovali. Vedli významný klub Forward a rozjeli mnoho prvních labelů jako například Tempa, Soulja, Road, Vehicle, Shelflife, Texture a Bingo. Užití tohoto názvu v roce 2002 v magazínu XLR8R na přebalu desky od Horsepower Productions přispělo k jeho ustanovení jako oficiální termín v hudebním průmyslu. V průběhu let 2002-2005 se  tento  styl stal, zametajíc stranou ostatní žánry, dominantním zvukem na celém světě. Hlavními táhly byli DJ Hatcha, průkopník nového směřování stylu na Rinse FM a v klubu Forvard, dále zástupci jižního Londýna Benga a Skream, poté také Digital Mystikz, Kode9, Pinch, DJ Youngsta a další. V roce 2004 pomohla zvýšit povědomí o dubstepu "špína" dvou kompilací labelu Rephlex, "Grime" a "Grime 2", kam přispěli Plasticman, Mark One, Slaughter Mob, DMZ a další. V letech 2005-2009 pomohla rychlému růstu v mezinárodním měřítku nepochybně internetová rádia Rinse FM, Sub.fm, dubstep.fm, internetové fórum dubstepforum.com, stahovací portál Barefiles, magazíny jako The Wire nebo Pitchfork Media, serie mixů "Dubstep Allstars" jednoho z nejzásadnějších labelů Tempa a také širokospektrální oblíbenost producentů a djs jako jsou například Burial (hlavně jeho úspěšné album Untrue), 2562, Martyn, Vaccine, Mary Anne Hobbs a labely Hotflush či Hyperdub. 

Dubstep je poháněn duchem "laskavé" komunity, která ho zviditelnila jak v centru "pozitivních a přátelských" internetových diskusí tak i na klubové scéně ve všech koutech světa. Dubstep se stal vzrušující odpovědí pro ty, co hledají něco nového a originálního v taneční hudbě. Lidé na dubstepových akcích mají tendenci tak trochu meditovat, což je lákavé pro ženské pohlaví. Proto podíl žen - posluchaček v dubstepu neustále stoupá. Jak říká jedna z hlavních postav UK scény, Skream: "Nemusíš vůbec nic řešit a dělat pózu. I když se dubstepoví štamgasti neznají, stejně si řeknou "ahoj", protože vědí, že všichni pojedou na stejně dlouhé vlně."
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář